پتروهگزان ، رنگ ، pethex

رنگ ها همواره به عنوان یکی از قدیمی ترین مواد شیمیایی سنتز شده ، در صنایع سلولزی استفاده می شوند و در ظاهر فیزیکی و زیبایی نهایی محصولات سلولزی، تاثیر مستقیم دارند.

این رنگ ها با توجه به محصول سلولزی تولیدی، انواع متفاوتی دارند و بر اساس روش های مصرف ، دارای دسته بندی های متفاوتی میباشند. از جمله پر مصرف ترین رنگ های حال حاضر در صنایع سلولزی میتوان به رنگ های کاتیونیک و آنیونیک اشاره نمود.

این رنگ ها در انواع پودری و مایع، به صورت سه رنگ اصلی و همچنین تک رنگ ترکیبی نهایی مورد نظر کارخانجات ، در دسترس میباشند.

شایان ذکر است که رنگهای مورد نیاز درصنعت تیشو، ظروف تولیدی سلولزی و همچنین پیگمنت های مورد مصرف در کاغذ های دابلکس و پشت طوسی و انواع OPTICAL BRIGHTNER (OBA) مورد استفاده در سفیدگری نیز از دیگر محصولات این شرکت میباشند.

رنگرزی خمیر(Stock Dyeing)

در این روش مخلوط رنگ به صورت پیوسته در جریان خمیر اضافه شده و خمیر قبل از وارد شدن به هدباکس با رنگ مخلوط شده و سپس تبدیل به کاغذ می گردد.
در صورت استفاده همزمان از رنگ های کاتیونیک و آنیونیک پیشنهاد می شود که در زمان ها و نقاط مختلف تزریق شود به این صورت که اول رنگ های آنیونیک و در مرحله بعد و با فاصله و با یک لاین جدا رنگ های کاتیونیک تزریق شود.

مزایای این روش:

  • زمان مناسب جهت رنگرزی
  • مناسب برای استفاده رنگ آنیونیک
  • رنگرزی با ثبات و یکنواختی بالا در کاغذ تولیدی

رنگرزی سطحی:

در این روش رنگ در سایز پرس بر روی سطح کاغذ تزریق می شود. در این حالت می توان رنگ را همزمان با نشاسته و سایر مواد مورد استفاده در سایز پرس ، همزمان تزریق کرد. در رنگرزی سطحی به دلیل اینکه سطح کاغذ رنگ می شود ثبات های رنگ خیلی بالا نیست و یکنواختی آن کم است.

مزایای این روش :

  • به دلیل رنگرزی سطحی مقدار مصرف رنگ پایین است.
  • امکان تغییر سریع در شید رنگی

 

رنگرزی ترکیبی:

امروزه برای بدست آوردن شید های تیره رنگی، روش ترکیبی پیشنهاد می شود، به این صورت که تقریبا بین 20-30% از رنگ در خمیر و 70-80% از رنگ به صورت سطحی رنگرزی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست